آیا تاکنون درباره بیماریهای پوستی نانوایان اندیشیده اید ؟

تاريخ ايحاد خبر : شنبه 6 آبان 1396

 

نانوایان به فکر سلامت خود باشید

نانوایانی که از صبح تا شب پای تنور می ایستند بدون شک در معرض بیماریهای گوناگون قرار دارند اما متاسفانه کمتر به آنها پرداخته می شود .دکتر طائبی ، با اشاره به برخی از بیماریهای پوستی نانوایان در ارتباط با آرد و نان گفت : بیماریهای پوستی نانوایان در ارتباط با آرد و خمیر نان عبارتند از حساسیت شدید به آرد که اگزمای حاد و مزمن ، خارش شدید و خشکی پوست را به دنبال دارد و اگر ادامه پیدا کند عفونت های میکروبی هم به آن اضافه می شود .


وی با اشاره به بیماری کاندیدا افزود : بیماری قارچی دیگری به نام کاندیدا موجود است که عمدتا افرادی که با خمیر سر و کار دارند به آن مبتلا می شوند . در این بیماری ، لابه لای انگشتان دست ها شدیدا ملتهب و دچار خارش می شود و از سوی دیگر در کنار ناخن ها هم عارضه التهابی متورمی ایجاد می گردد که به آن پاراونیشیای کاندیدایی می گویند . چنانچه روی این ضایعه ، میکروب اضافه شود شدیدا دردناک و متورم شده و حتی با تب و لرز همراه است .

به گفته وی امروزه نانوایان به دلیل کار با دستگاه خمیر گیر کمتر مبتلا به بیماریهای قارچی می شوند اما نباید به حساسیت به آرد بی توجه بود و کسانی که با این مساله مواجه هستند باید از دستکش استفاده کرده و یا ماسک بزنند .

وی با بیان اینکه تاکنون پیرامون بیماریهای نانوایی اقدامی نشده است گفت : اداره بهداشت محیط بیشتر بر بهداشت محیط نانوایی حساس است و به این گونه بیماریها کمتر توجه می شود .

وی با اشاره به یکی دیگر از بیماریهای پوستی گفت : برخورد حرارت مستقیم به پوست باعث می شود که دایره های قرمز رنگ به شکل بال پروانه و برجسته روی پوست ایجاد شود .

به گفته وی حرارت تنور برای بینایی نانوایان نیز خطر آفرین است و قرنیه چشم آنها دچار آسیب شده و مشکل ساز است و در دراز مدت تبدیل به بیماری آب مروارید می شود . بهتر است نانوایان از عینک استفاده کنند .

وی در پایان گفت : در واقع بهداشت نانوایی ، یک بهداشت صنعتی است و افراد کارآزموده و کارشناسان وزارت بهداشت باید در این خصوص بیشتر توجه کنند .

       
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل