امکان عدم استفاده از مواد شیمیایی در نان وجود دارد ...

تاريخ ايحاد خبر : چهارشنبه 24 آبان 1396

نانوایی ها در هندوستان می توانند از مصرف پتاسیم یدات جلوگیری کنند و به جای آن از جایگزین های سالم تری مانند اسید اسکوربیک یا ویتامین ث ، گلوکز اکسیداز، آمونیوم دی سولفات ، آمونیوم کلراید و آمیلاز استفاده نمایند که به عنوان جایگزین های طبیعی به کار می روند . دکتر S.V Suresha  که در واحد آموزش پخت نان در دانشگاه علوم کشاورزی بنگلور مشغول است ، با مصاحبه ای که توسط Nandita Vijiay انجام شد ، به صورت عمیق تری به این مساله پرداخت .  

  • عقیده شما در مرود مساله مصرف پتاسیم برومات و پتاسیم یدات در کشور چیست ؟

پتاسیم برومات که از پتاسیم به دست می آید ، به شکل کریستال های سفید یا پودر و پتاسیم یدات هم ماده ای اکسید کننده است . بسیاری از کشورها مصرف این دو ماده را در غذاها ممنوع اعلام کرده اند ، البته در آمریکا پتاسیم برومات به عنوان بهبوددهنده مورد استفاده قرار می گیرد . در هند ، استفاده از پتاسیم برومات ممنوع اعلام شده و اثرات استفاده از پتاسیم یدات در نان در حال آزمایش است . قبل از اینکه پتاسیم برومات ممنوع اعلام شود ، نظر بر این بود که استفاده از مقدار مجاز این ماده در نان و پخت آن در دمای بالا و مدت زمان کافی ، اثرات جانبی آن را از بین می برد . اما با ممنوع اعلام کردن استفاده از آن دیگر چنین اعتقادی وجود ندارد . با مصرف مواد اولیه خام و با کیفیت مطمئنا دیگر نیازی به استفاده از بهبوددهنده های نان وجود ندارد .

  • از آنجا که نان در تمام خانه ها مصرف می شود ، بگویید که این مصول تا چه اندازه سالم است ؟ 

زمانی که استفاده از پتاسیم برومات در کشور ممنوع شد ، هیچ سوالی در مورد اینکه بهبوددهنده ها به چه میزان سالم یا مضر هستند پرسیده نشد . بنابراین در این صنعت باید به دنبال جایگزین هایی برای این مواد شیمیایی و همچنین متد های صحیحی برای پخت نان باشیم . توصیه می شود که این بهبوددهنده ها را از پروسه پخت نان بیرون بکشیم .

علاوه بر این ، رسانه ها هم آگاهی های زیادی در مورد اثرات این دو ماده به وجود آورده اند . نانوایان باید این اطمینان را ایجاد کنند که از این مواد شیمیایی اصلا استفاده نمی کنند تا جامعه هم با اطمینان خاطر به مصرف نان بپردازد .

نظراتی وجود دارد که بیان می کند نان فاقد پتاسیم برومات و پتاسیم یدات ، دارای طول عمری کوتاه تر است . نظراتی در مورد استفاده از پتاسیم برومات و پتاسیم یدات در زمان پخت وجود دارد که بیان می کند پخت نان در دمای بالا و در مدت زمان کافی ، اثرات جانبی این ماده را از بین می برد و این مواد شیمیایی دیگر در نان نخواهند بود . همچنین اگر بهبود دهنده های با کیفیت و تایید شده وجود داشته باشد ، می توان به طور کلی از مصرف این مواد شیمیایی اجتناب کرد . برخی از نانوایان از این بهبود دهنده ها استفاده نمی کنند اما هنوز تعدادی از آنها مقدار کمی از آنها را برای پخت نان هایشان مصرف می کنند .

  • چه مقدار از این مواد شیمیایی در واحد شما وجود دارد وچه پرس و جوهایی در این باره از شما می شود ؟ 

در واقع ، واحد آموزش پخت نان ما از هیچ گونه مواد شیمیایی در پخت نان استفاده نمی کند . شاید آردی که تهیه می شود دارای مقدار کمی از این مواد باشد که در طول پروسه پخت و با دمای بالا از بین می رود . اعتقاد من این است که استفاده نکردن از این مواد در طول پروسه تولید ، مطمئنا به مصرف کننده کمک خواهد کرد .

  • نانوایی ها و نانواها چگونه باید با مساله ممنوعیت مصرف این مواد برخورد کنند ؟

باید در دوسطح این موضوع را مد نظر قرار داد . می توان در واحدهای ساخت با استفاده از جایگزین هایی مانند آسکوربیک اسید یا ویتامین ث ، گلوکز اکسید و . . .  ، از مصرف آن مواد اجتناب کرد اما در واد تولید نان ، این مواد شیمیایی دوباره استفاده می شوند ، تا نان حجم مناسبی بگیرد که البته به جای استفاده از این مواد شیمیایی در این واحدها، روی دوره تصحیح بهینه کار کرد تا حجم مناسبی برای نان ها به دست بیاید .

  • با توجه به بیداری جامعه در مورد این موضوع ، آینده نان را چگونه می بینید ؟

نان ، به علت قیمت پایین و جم مناسبش ، غذای رایج مردم است . بیداری جامعه در مورد استفاده از مواد شیمیایی افزایش یافته ، اما صنعت نان فقط تحت تاثیر این موضوع قرار نگرفته است .

به هر حال ، این امکان وجود دارد که در واحدهای تولید نان دیگر از مواد شیمیایی استفاده نشود . می توانیم در واحدهای تولید آرد ، از مواد جایگزین استفاده کنیم و در مدت زمان مناسب و کافی و با متد صحیح ذخیره سازی ، سفید شدن طبیعی آرد را داشته باشیم .

  • نان ، سریعترین موردپیشرو در نانوایی است ، با این ممنوعیتی که در استفاده از مواد به وجود آمده ، مرحله بعدی چیست ؟

در حال حاضر ، در بسیاری از کشورها ممنوعیت استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد . البته در آمریکا از این مواد در تولید آرد و برای بهبود کیفیت آن استفاده می شود . در بسیاری از کشورهایی که این مواد ممنوع شده اند ، نان هایی که تولید می شوند دارای طرفداران بسیاری هستند . مصرف کننده باید به این نان ها عادت کند و من فکر نمی کنم این موضوع به صنعت نان ضربه بزند ، زیرا بخش کاملی از رژیم روزانه مردم را تشکیل می دهد .

       
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل