فراهم کردن بستر برای ترویج استاندارد سازی دستگاههای پخت نان

تاريخ ايحاد خبر : چهارشنبه 24 آبان 1396

رییس اداره استاندارد استان تهران با ارزیابی تولید دستگاه های پخت نان دارای علامت استاندارد گفت : در حال حاضر فرهای پخت نان با حرارت شعله غیرمستقیم طبق استاندارد ملی 5648 مشمول مقررات استاندارد اجباری می باشند . در استان تهران 6 واحد تولیدی دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر در زمینه تولید فرهای پخت نان با حرارت شعله غیر مستقیم وجود دارد و 4 واحد تولیدی نیز متقاضی اخذ پروانه کاربرد می باشند و در حال طی کردن مراحل مربوطه اند .

مسلم بیات در خصوص ترغیب تولید کنندگان به استانداردسازی دستگاه ها ، افزود : در خصوص وادهای تولیدی که محصولات آنها مشمول مقررات استاندارد اجباری می باشد ، استانداردهای خطوط کارخانه و محصولات تولیدی الزامی است و تولید کنندگان موظف به استاندارد سازی محصولات خود هستند و در صورت عدم تمکین از مقررات استاندارد ، مطابق قوانین مربوطه لا آنها برخورد خواهد شد، ولیکن برنامه های ترغیبی این اداره کا درخصوص محصولات و خدمات مشمول مقررات استاندارد به صورت تشویقی می باشد . همچنین محصولات و خدماتی که فاقد استاندارد ملی مدون هستند در این زمینه با ثبت استانداردهای کارخانه ای و صدور گواهی خوداظهاری نسبت به استاندارد سازی تولیداتشان اقدام می شود . همچنین برنامه اصلی سازمان استاندارد ، ایجاد فرهنگ استاندارد سازی دستگاه ها ، افزود : در خصوص محصولات و خدمات مشمول مقررات استاندارد به صورت تشویقی می باشد .

همچنین محصولات و خدماتی که فاقد استاندارد ملی مدون هستند در این زمینه با ثبت استانداردهای کارخانه ای و صدور گواهی خوداظهاری نسبت به استانداردسازی تولیداتشان اقدام می شود . همچنین برنامه اصلی سازمان استاندارد ، ایجاد فرهنگ در سطح جامعه است که با برنامه تدریجی در مهد کودک ها ف مدارس و مراکز توزیع فراورده ها ، تهیه بروشورهای اطلاعاتی و . . . سعی در افزایش آگاهی جامعه و فرهنگ استاندارد نموده ، چرا ک اعتقاد داریم در صورت وجود این فرهنگ در جامعه ، تولیدکنندگان به استانداردسازی محصولات و کالاهای خود ترغیب خواهند شد . ضمنا دولت تسهیلاتی در زمینه ارایه و تهیه مواد اولیه در برخی واحدها و . . . در اختیار این تولید کنندگان قرار می دهد .

وی با تاکید بر نقش استاندارد کالاها در اقتصاد کشور بیان کرد: در حال حاضر با توجه به بخش نامه شماره 52064/60299 مورخ 95/5/23 که از سوی آقای جهانگیری به کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکت های دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری ها ابلاغ شده است ، به منظور تعالی اقتصاد کشور و اهمیت و نقش استاندارد در تضمین حقوق مصرف کنندگان و به منظور بسترسازی توسعه کاربرد استانداردها، اعم از استانداردهای  ملی و غیر ملی  ( بین المللی ، منطقه ای و کارخانه ای ) کلیه دستگاه های اجرایی می بایست قبل از صدور هر نوع مجوز یا پروانه به واحد های تولیدی و خدماتی از ثبت اظهاریه متقاضیان و اقدام در خصوص اخذ استانداردهای محصول مورد نظر در سازمان ملی استاندارد اطمینان یابند . 

رییس اداره استاندارد در واکنش به موضوع لغو استاندارد اجباری ، اظهار داشت : در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ، استاندارد اجباری برای محصولات و خدمات وجود ندارد و اگرهم باشد بسیار انگشت شمار است ، چراکه بر اساس فرهنگ استانداردسازی در جامعه ، وجود قوانین و مقررات سخت گیرانه در خصوص جرایم مربوط به خسارت به مصرف کننده و امکان ورود به بازارهای داخلی و خارجی ، کلیه تولیدکنندگان خود را موظف به استاندارد سازی محصولات و خدمات خود می دانند . امروزه استانداردها زیان مشترک ورود به بازارهای جهانی می باشد و تنها امکان ورود محصولات گواهی شده و استاندارد در بازارهای جهانی وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد : امیدواریم شرایطی در کشور مهیا شود که کلیه تولید کنندگان کالا و خدمات ، خود را موظف به استاندارد سازی و رعایت حقوق مصرف کنندگان دانسته و نیازی به اجرای اجباری استانداردها نباشد . اگر پیش از این ، استاندارد به عنوان یک مزیت محسوب می گردید در حال حاضر استانداردها جهت تداوم کسب و کار به عنوان یک ضرورت تلقی می شوند . کیفیت و سلامت مصولات در اقتصاد جهانی یک موضوع همگانی شده و رقابت پویایی را در بسیاری از صنایع شکل می دهد و حضور در میدان رقابت ، تنها با شناخت بازار ، نیاز مصرف کنندگان و تولید و خدمات استاندارد امکان پذیر است .

       
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل