نانوایان در نرخ گذاری آزاد هستند

تاريخ ايحاد خبر : دوشنبه 29 آبان 1396

رییس اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه حجیم گفت : بر اساس مصوبه دولت ، قیمت گذاری نان های حجیم و نیمه حجیم و نانوایان آزادپز در اختیار واحد صنفی است و اتحادیه ها و سازمان تعزیرات به هیچ عنوان نمی توانند در قیمت گذاری ورود کنند .

محمد جواد کرمی در خصوص مشکل بیمه نانوایان حجیم ونیمه حجیم گفت : تقاضای ما از دولت و سازمان تامین اجتماعی این است که بیمه نانوایان حجیم و نیمه حجیم همانند نانوایان سنتی محاسبه شود . اکنون نانوایان این صنف تمامی حق بیمه را شامل 30 درصد است پرداخت می کنند اما تمایل دارند مانند نانوایان سنتی با این صنف رفتار شود . در این زمینه سازمان تامین اجتماعی به دلیل کسری بودجه همکاری لازم را ندارد .

تامین مایحتاج توسط شرکت تعاونی بر اساس بازار توزیع

وی در خصوص تامین تسهیلات و مایحتاج نانوایان توسط شرکت تعاونی این صنف گفت : اکنون شرکت های تعاونی در سراسر کشور با مشکل جدی مواجه هستند . اگر بخواهیم وضعیت شرکت های تعاونی را دردهه 60 و 70 با وضعیت فعلی مقایسه کنیم اکنون به دلیل بازار آزاد ، کمتر واحد صنفی مایحتاج خود را از شرکت تعاونی تهیه می کند اما تعاونی اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه حجیم آرد مورد نیاز واحدهای صنفی را با کمترین قیمت در مقایسه با بازار در اختیار نانوایان قرار می دهد و در این خصوص با بهترین و با کیفیت ترین واحدهای آردسازی قرار منعقد کرده است . به هر روی شرکت های تعاونی با توجه به بازار عرضه و تقاضا فعالیت می کنند و شرکت تعاونی اتحادیه این پتانسیل را دارد که با توجه به نظام توزیع به تامین مایحتاج بپردازد .

تشکل ها را به هم نزدیک کنیم

وی در بخش بعدی گفته های خویش پیرامون نمایشگاه lbex اظهار داشت : متاسفانه نمایشگاه lbex نمایشگاه صنعت نان است و ما اعتقاد داریم که توسط مدیران مربوط به صنف باید برگزار شود مانند نمایشگاه lBA که اتحادیه مرکزی نانوایان آلمان آن را برگزار می کند . متاسفانه در کشور نقش اتحادیه ها کمرنگ شده و اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه حجیم و سنتی در این تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها نقشی ندارند .

وی افزود : همانطور که دستگاه سازان در نمایشگاه نان حضور دارند باید به همان اندازه به صنف و اتحادیه های نان در کشور بها داده شود ، بنابراین باید حلقه گم شده را پیدا کرده و تشکلها را در کنار هم قرار دهیم و تفاوتی میان واحدهای صنفی قائل نشویم . در نمایشگاه سال جاری اگر فرصت ها در اختیار اتحادیه حجیم و نیمه حجیم قرار داده نشود این اتحادیه از حضور سرباز خواهد زد .

کرمی در پایان با اشاره به نیاز واحد های صنفی حجیم ونیمه حجیم به گندم خارجی برای ارتقاء کیفیت آرد گفت : متاسفانه این روزها شاهد کاهش کیفیت آرد هستیم . نانوایان حجیم ونیمه حجیم برای تولید نیازمند آرد با گلوتن 30 درصد هستند بنابراین از وزیر محترم خواستار اجازه ورود گند خارجی برای صنف هستیم .

در غیر این صورت علیرغم خودکفایی در تولید گندم شاهد افزایش ضایعات و تولید بی کیفیت نان خواهیم بود .

       
طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل